Як уберегтись під час пандемії COVID-19: велика збірка порад від медиків США

Посібник із десятків підкріплених науковими даними практичних порад щодо того, як не заразитись під час пандемії коронавірусу й прожити цей час спокійніше та продуктивніше, склала американська науковиця Нелл Вотсон. Учора вона читала лекцію на присвяченому коронавірусу саміті, пряму трансляцію якого вели “Букви”. Сьогодні ми наводимо її лекцію повністю, з лінками, відео та ілюстраціями.

Нелл Вотсон – учасниця оперативної групи щодо протидії коронавірусу при Американській асоціації точної медицини, співзасновниця Міжнародного товариства цифрової медицини.

Останнім часом ми отримуємо чимало тривожних новин з Італії – і розуміємо, що на місці цієї країни може опинитись весь світ. Бачимо повідомлення, що італійські медики мусять урізати допомогу – молодші, сильніші та з нижчим рівнем ураження пацієнти отримують пріоритет при допомозі. Літні чи заслабкі часто лишаються помирати – і це жахлива ситуація.

Це все – через брак апаратів штучної вентиляції легень, нестачу лікарняних ліжок та предметів особистого захисту від віруса.

Ті, для кого потрібна вентиляція легень, зазвичай перебувають підключеними до апарату ШВЛ по 3-4 тижні. І є високий шанс, що після цього мозок не працюватиме (лінк на наукову статтю англійською) настільки ж добре, як до процедури – принаймні, протягом деякого часу.

Молоді можуть думати, що їх це не зачепить. Але, наприклад, у Нідерландах близько 50 відсотків людей у реанімації через COVID-19 мають менше 50 років. Інколи хвороба серйозно вражає і підлітків.

Уникайте нетермінових походів до дантистів: ці лікарі мають близький контакт із багатьма людьми, висока ймовірність, що на них потрапляють біологічні рідини пацієнтів. Уникайте перукарень: там забагато контакту й вологи. Також уникайте салонів краси. Але самі про себе дбайте – зокрема, тримайте нігті короткими. З дитинства відомо, що під ними люблять жити мікроби.

Якщо ви ходите до церкви, костелу, синагоги, мечеті й так далі – будь ласка, розгляньте можливість задоволення своїх духовних потреб самостійно, або за допомогою інтернету. Намагайтесь уникати скупчень людей там, де це можливо

Працюйте з дому настільки, наскільки це виходитиме – або, принаймні, розраховуйте своє переміщення містом так, щоб уникати годин пік.

Максимізуйте потоки повітря. Хай у ваше приміщення потрапляє стільки свіжого повітря, скільки це можливо. Це істотно знизить шанси вірусу. У автівках і таксі – той же принцип, відкривайте вікна. Хай продуває.

Або, взагалі, переносьте активність на вулицю! У 1918 році, в період пандемії іспанського грипу просто неба відбувались навіть судові засідання.

Якщо маєте вдома зволожувач повітря – можете його ввімкнути. Вологість повітря на рівні 40%-60% допомагає знизити ризик зараження COVID-19 (ось лінк на англомовне дослідження).

Гуляйте на вулиці, це класно і здорово. Лиш не наближайтесь до інших на ближче ніж два метри. Можете влаштовувати пікніки. Це гарний спосіб відсвяткувати день народження

Організуйте вдома “червону зону” – місце, де зберігатимете брудні чи потенційно заражені речі. Не заходьте туди, якщо не плануєте потім ретельно мити руки. Якщо у вашій оселі хтось підхопить COVID, кімната чи частина кімнати, де вони живуть, перетворюється на “червону зону”. Взуття, яким ходили по вулиці, також лишайте в тій зоні. Якщо звикли ходити у вуличному взутті по дому чи квартирі – бодай тимчасово облиште цю звичку.

Коли йдете на закупи в супермаркет, робіть це у його менш завантажені години. Гугл-карти зазвичай наводять графік відвідувань кожного конкретного магазину. На жаль, доведеться відмовитись від використання багаторазових торб для покупок. Різноманітні мікроби чудово на них приживаються.

Якщо берете візок чи кошик для покупок – попередньо протріть його вологими серветками.

Постарейтесь мінімізувати використання готівки. Банкноти й монети – брудні. Якщо маєте безконтактну банківську картку чи платите за допомогою мобільного – робіть це активніше.

Не заносьте вірус у холодильник. Купили свіжі продукти? Одразу помийте їх, якщо це овочі, чи протріть вологою серветкою, якщо це щось у пластиковій упаковці.

Психологічні аспекти

Із цими “американськими гірками”, які економіка переживає в останні тижні, економічні проблеми можуть ще серйозніше вплинути на здоров’я людей, ніж вірус. Зокрема, на психічне здоров’я.

Може бути чимало стресу. Жалю за втраченими друзями чи близькими, якщо така трагедія станеться. Переживань через втрату роботи і статусу, через зміну соціального порядку. Та й просто невдоволення іншими людьми, які протягом тривалого часу знаходяться поряд в одному приміщенні. У Китаї зараз пік розлучень: через карантин пари надто багато часу проводять разом. Через це настає криза

Але, все одно, будьте поряд для інших. Фізично, ментально, емоційно, практично. Познайомтесь із сусідами: можливо, вам випаде розраховувати один на одного. Зберіть номери їхніх телефонів. Допоможіть літнім донести важкі торби з покупками. Фізична відстань не означає соціальної. Ви не ізольовані, ви не в пастці. Лишаються телефони, месенджери, відеочати.

Знайдіть якусь креативну віддушину. Це може бути письмо, може бути малювання. Перенесіть частину емоцій із серця на аркуш паперу. Це допоможе. Можете подумати над тим, як допомогти вирішити технічні проблеми, з якими зіткнулись чи можуть зіткнутись лікарні. Як налагодити виробництво певних важливих деталей – можливо, за допомоги 3D-друку. Як допомогти лікарям, поліції, комунальникам.

Так, шкода, що нам доводиться через усе це проходити. Але спробуйте сприймати це аналогічно ситуації з м’язами. Коли ми піднімаємо щось важке чи робимо нову вправу, наші м’язи розтягуються більше за норму – і потім, із незвички, болять. Але ж це природно, чи не так? І, якщо ми переживаємо це – у підсумку наші м’язи стають сильнішими. Тут – точно так само.

Переклад і редагування Антона Семиженка.