#ЛайкоманіяSTOP!

«офтоп», «флеймінг», «хепіслепінг», «тролінг», «кібербулінг», «нетикет», «флуд», «бан»

Ці терміни ви можете зустріти при спілкуванні на будь-яких форумах, блогах або соціальних мережах. Однак, є ще ряд настільки ж часто зустрічаються понять, серед яких трапляються і терміни флуд, або утворений від нього дієслово флудить, а також флейм, тролінг і оффтоп, коли повідомлення не відноситься до сабжу. Що воно значить?

Сабж

— це слово утворено від subject, а точніше його скорочення subj, яке позначає предмет або тему бесіди, яка ведеться на форумі, конференції, блозі, соціальної мережі або ще якомусь інтернет-співтоваристві. Сабж, по суті, це та сама тема (предмет обговорення), яка в цій дискусії (гілці) мусується, а ось вже відхилення від сабжа буде оффтоп (оффтопіком — відхиленням від теми), що зазвичай не вітається, і людині яка вчинила оффтоп нагадують про Сабж, який тут обговорюється.

Оффтоп (оффтопик)

— цим словом зазвичай людина намагається позначити (вибачитися), що залишаємо їм повідомлення не відповідає темі гілки на форумі або поста в блозі (off topic — «не в тему»). Повідомлення може бути «поза темою» всього форуму або тільки конкретної його гілки. За Офтопік може бути прийнято і створення нової теми в невідповідному розділі форуму. Оффтоп можете бути і в Емайл розсилці (наприклад, в Сабскрайбе), коли черговий випуск виходить за рамки прийнятої тематики. Оффтоп, як прищепило, не вітається (розглядається як порушення мережевого етикету), бо розмиває обговорювану тематику (сабж), але все ж він менш деструктивний, ніж описані нижче флуд, флейм і тролінг. Хоча, якщо перебільшувати, то фрейм і флуд теж можна віднести до офтоп.

Флейм

— це слово означає несподівано виникає суперечка (від flame — вогонь) або обговорення чогось мало має відношення до сабжу. Наприклад, двоє і більше учасників спілкування починають суперечку між собою (в просторіччі «срач»), який переростає в лайка і перехід на особистості (неконтрольований виплеск емоцій). Часто цим займаються Хейтери. Такий Флейм може займати кілька сторінок і звичайним читачам потім буває дуже важко зрозуміти де-ж починає відхід від офтоп і перехід нарешті до сабжу (темі обговорення). Причому ніякого конструктиву флейм не несе (просто вихлюпуються образи — когось зачепили, образили, «наступили на болючий мозоль»). На хорошому форумі модератор словесні флеймовие потоки (срач) потім просто видалить.

Флуд

— це фактично замусореваніе сабжа (теми) як без злого умислу (знічев’я і великого розуму), так і нарочито з метою троллінгу (про нього читайте трохи нижче). Як правило, флуд займає досить багато місця і позбавлений будь-якого сенсу по відношенню до сабжу, де він залишається. Флудом також називають залишення однотипної інформації в різних гілках форуму. Так само як і до розповсюджувачів флейму, до Флудер, в спільнотах ставляться з осудом, однак не маючи можливості їх перемогти (хіба що відправляти в бан) спеціально відводять для них окремі гілки (Флудильня або «курилки»), щоб вони там виливали своє словесне нетримання.

Тролінг

— це знову ж таки один з видів порушення етики мережевого спілкування. Мабуть, що тролінг вже переступив формат інтернету і цей термін широко використовують у повсякденному житті. Що ж він означає? По суті, це ненавмисне або ж умисне подначіваніе з метою викликати гнів або спровокувати конфлікт. Досвідчені тролі можуть піднімати навколо своїх повідомлень бурі емоцій, насолоджуючись зробленим результатом. Інакше, троля можна назвати провокатором (конфлікту). Відбувається слово тролінг від транслітерації з англійської trolling (ловля великої риби на блешню). Зустріти троля можна всюди, де йде обговорення (форум, соціальна мережа, коментарі на сайті і т.п.), але от виявити їх буває не так вже й легко, бо він прикидається звичайним рядовим користувачем. Але навіть виявивши тролінг дуже важко буде втриматися від реакції на його провокації зі створення напруженості в суспільстві. Ну, а основною причиною поширення троллінгу є анонімність, яка має місце бути при спілкуванні в мережі.